Щодо ролі системи БПД у відновному правосудді та медіацію говорили на Прикарпатті

Деталі

1

 З метою забезпечення реалізації та захисту прав громадян 20 серпня відбулося засідання круглого столу щодо відновного правосуддя та визначення пріоритетних напрямків участі ключових ланок у процесі реалізації відновного правосуддя на теренах Івано-Франківської області.

 

 


2

 

Зустріч відбулась у залі засідань Державної установи «Центр пробації» в області, модератором якого була начальник відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення якості її надавачів Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області, адвокат Мирослава Аннюк.

3

4

З привітальним словом виступили директор Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області, адвокат Михайло Євчук та голова Ради адвокатів області Світлана Петрова. Вони побажали плідної роботи. Зокрема, Михайло Євчук зазначив: «Пілотний проект «Програма відновлення для неповнолітніх, які є підозрюваними у вчиненні злочину» реалізується з березня цього року на базі системи надання безоплатної правової допомоги у Донецькій, Одеській, Львівській, Луганській, Миколаївській та Харківській областях. Медіаторами (посередниками) у цьому процесі виступають адвокати, які співпрацюють із системою БПД та успішно пройшли навчання з теми «Базові навички медіації у кримінальному процесі».Ця програма застосовується за чотирьох умов. Перша – наявність потерпілої сторони (фізичної або юридичної особи). Друга – якщо неповнолітній вперше вчинив злочин невеликої або середньої тяжкості. Третя – визнання неповнолітнім факту вчинення злочину. Четверта – і неповнолітній, і потерпілий дали згоду на участь у програмі».

5

Керівник філії Державна установа «Центр пробації» в Івано-Франківській області, адвокат Оксана Устимчук ознайомила присутніх із особливостями досудової доповіді та пробаційними програми.

6

7

Начальник відділу забезпечення якості правової допомоги та підвищення якості її надавачів Регіонального центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги в Івано-Франківській області, адвокат Мирослава Аннюк зазначила, що відновне правосуддя – це форма правосуддя, основною метою якого є створення умов для примирення потерпілих і правопорушників та усунення наслідків, спричинених злочином або кримінальним (підсудним) проступком. У своїй презентації вона наголосила, що медіація є однією з форм відновного правосуддя.

8

9

10

Член Національної асоціації медіаторів України та Асоціації сімейних медіаторів України, адвокат, медіатор Євгенія Чмихова у своїй доповіді зосередила увагу на характеристиці сімейної медіації. Сімейна медіація – це «процес», в якому незалежна третя сторона допомагає учасникам сімейного конфлікту покращити комунікацію один з одним і прийняти задовільне для обох сторін, усвідомлене рішення, з питань, пов’язаних з розлученням, а також з фінансових і майнових питань.

11

12

«Медіація в сімейній сфері націлена на те, щоб допомогти батькам та іншим членам сім’ї дійти згоди стосовно важливих для них питань і розробити моделі їхньої подальшої взаємодії з дітьми. Основне завдання – допомогти сім’ї при розлученні або в інших конфліктних ситуаціях адаптуватись до змін, які відбуваються на кількох рівнях одночасно: на емоційному, економічному, психологічному і соціальному», – сказала вона.

13

14

15

Голова обласної організації Всеукраїнської профспілки адвокатів України, адвокат, медіатор Олена Помазановська ознайомила присутніх із відновним правосуддя в кримінальних справах. Вона наголосила, що дуже важлива медіація в кримінальних справах та презентувала схему «Азберг», де зазначено Позиції (вимоги, Що люди кажуть, що вони хочуть…) та Інтереси, Потреби, Відчуття (Чому люди хочуть, що вони кажуть). Медіаторка зазначила, що відновне правосуддя допоможе побудувати той місточок, який зробить крок до людей.

16

17

Керівник Практики з досудового врегулювання спорів та медіації АО «Monitum», член правління Національної асоціації медіаторів України, керівник громадської організації «Простір без суду», юрист, медіатор Маркіян Варивода ознайомив слухачів із механізмом співпраці управлінь юстиції та медіаторів. Він зосередив увагу на шкільній медіації. На початку 1980-х рр. громадські центри медіації США розробили систему шкільної медіації, навчаючи учнів медіювати конфлікти своїх ровесників. Ідея шкільної медіації базується на чотирьох постулатах: конфлікт є нормальною частиною життя, яку можна використовувати як можливість для навчального й особистісного зростання школярів; оскільки конфлікти неминучі, формування навичок вирішення конфліктів є важливим для довготривалого успіху молоді, так само як вивчення геометрії або історії; здебільшого школярі можуть вирішити свої конфлікти з допомогою інших школярів так само ефективно, як і з допомогою дорослих; заохочення конфліктуючих учнів вирішувати конфлікти шляхом співпраці є ефективнішим методом запобігання виникненню майбутніх конфліктів і розвитку відповідальності школярів.

18

«У медіації діти навчаються управляти конфліктами, приймати рішення і відповідати за власні вчинки, слухати опонента. Для шкільного середовища важливим є акцент на відновленні відносин між учасниками конфлікту та створенні дружньої атмосфери, що сприятиме навчанню. Важливе завдання, що стоїть перед медіацією в школі, – створення безпечного середовища та профілактика правопорушень», – наголосив Маркіян Варивода.

19

На завершення зустрічі слово надали координатору Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Івано-Франківській області Світлані Дем’янчук, яка розказала про реалізацію національного превентивного механізму «Омбудсман+», а також про створення нової інформаційно-комунікаційної платформи «monitor-info».

За результатами конструктивного діалогу було зроблено такі висновки, а саме:

Відновне правосуддя:

  • забезпечує якнайшвидше відшкодування моральної і матеріальної шкоди, завданої конфліктною ситуацією;
  • частково звільняє правоохоронні і судові органи від перевантаження справами;
  • заощаджує державний бюджет і час професіоналів кримінальної юстиції;
  • дозволяє вирішувати конфлікти шляхом активного залучення сторін конфлікту;
  • сприяє задоволенню обох сторін конфлікту;
  • трансформує боротьбу між людьми у спільну діяльність з розв'язання конфлікту несуперницьким шляхом;
  • зміцнює традиції миротворчості та співчуття;
  • сприяє вихованню суспільства і вкоріненню в ньому гуманістичних цінностей.

21

В роботі кругло столу брали активну участь голова Ради адвокатів Івано-Франківської області, судді Івано-Франківського міського суду Івано-Франківської області, представники Регіонального центру з надання БВПД в області, Івано-Франківського місцевого центру з надання БВПД, органів пробації, регіонального представництва Уповноваженого ВРУ з прав людини, органів прокуратури, ювенальної юстиції, установи виконання покарань, громадські організації, партнери системи БПД.